Абера́ція
, ї, жін.
від лат. aberratio, що походить від дієслова aberrare – відхилятися, утвореного внаслідок приєднання приростка ab- – від до дієслова errare – блукати.
Відхилення від істини —
за́блуд, у, чол.
1. Але, коли автор говорить про «незаанґажовану поставу» населення, цей вираз може вводити читачів у заблуд — Іван Лисяк-Рудницький, Український визвольний рух під час Другої світової війни, 1962.
2. Чужі єпископи, чужа література, чужий дух, тисячолітній заблуд українського духа, безперервна боротьба і знищення української культури, залишається поважний нігілістичний вплив на почуття народної окремішности, залишаються заколоти і церковні спори, залишається безвихідь православ’я, в якій опинилася геніяльна визвольно-державна політика Хмельницького — Володимир Шаян, Віра предків наших, 1970.
3. Вся моя істота була – одвертість; я діяв завжди з підказу серця, я старався поступати так, як веліло мені сумління, я вибирав іноді й крутий шлях, але, може, це був мій заблуд? — Юрій Косач, Володарка Понтиди, 1987.
4. Навпаки, я гадаю, що все те байки, вигадки, небилиці – от приверзеться комусь уві сні, а він і розповідає, прокинувшись, або ще й не струсивши з себе сонноти. – І в такий заблуд, – сказав Дон Кіхот, – упадають, буває, люди, що не вірять в існування мандрованих рицарів — Мігель Сервантес, Премудрий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі, переклад Миколи Лукаша, 1988.
5. Бо медицина – то цілий компендіум нагромаджених одна на одну помилок лікарів, їхніх суперечливих суджень, – отож, як ми навіть запросимо найкращих лікарів і майже напевне виблагаємо у них істину, через кілька років виявиться, що то не істина, а заблуд — Марсель Пруст, У пошуках утраченого часу. Ґермантська сторона, переклад Анатоля Перепаді, 1998.
- Зазвичай книжне слово аберація передають як відхилення чи спотворення, однак вважаємо, що заблуд добре відбиває його походження (зв'язок із errare – блукати)
Спробуйте LanguageTool
Покращуйте свої тексти миттєво
- Перевіряє граматику та стиль української мови
- Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
- Реєстрація не потрібна
Спробуйте LanguageTool
Покращуйте свої тексти миттєво
- Перевіряє граматику та стиль української мови
- Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
- Реєстрація не потрібна