Абеца́дло

, а, сер.
 від пол. abecadło – абетка.
Сукупність букв мови, розташованих у визначеній послідовності — абе́тка, и, жін.
1. Правильно також, що латинська абетка значно спростила би український правопис, але автори тої пропозиції не зважили найголовніше того, що мілійони народів наших уже знають нашу звичайну абетку  — Підсумки правописної конференції, 1927.
2.  Джек учився читати не за абеткою, а з допомогою дерев'яних кубиків, на яких були написані червоною фарбою великі літери — Жуль Верн, П'ятнадцятирічний капітан, переклад Петра Соколовського, 1978.
3. Потерпіли тільки українці, бо вони були високоосвіченими з рідної літератури і мови, а поляки у той час вивчали абетку  — Дмитро Недовіз, Спомини з минулих літ, 1993.
4. Зокрема, 28 січня 1943 р. до Києва з Берліна надійшла вказівка подати терміново проект латинізованої української абетки, яку розробляла спеціальна Правописна комісія на чолі з відомим мовознавцем В. Завітневичем  — Мовна ситуація в Україні: між конфліктом і консенсусом, 2008.
5. Його ініціатор, київський цензор на ім’я Новицький, писав у доповідній записці, що в Галичині урядовці намагаються перетворити «росіян» на поляків за допомогою латинської абетки  — Сергій Плохій, Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності, 2015.
6. Бо наявна в нашому розпорядженні копія віддалена на 168 років від оригінального документа, писана латинською абеткою з певними вкрапленнями польської мови другої половини XVI століття  — Український тиждень, 32/2018.
7. Гарна новина для українців: польська абетка успадкувала латинські літери і має багато спільного з українською, словацькою, чеською та болгарською мовами — life.pravda.com.ua, 23.07.2022.

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше