Аблати́в

, а, чол.
від лат. ablativus, що походить від лат. auferre – прибирати, утвореного внаслідок приєднання приростка ab- – від до дієслова ferre – носити.
інше можливe написання: аблятив.
Відмінок у латинській мові, який вказує на те, звідки рухається називана особа чи річ — відкладни́й відмі́нок
1. Однакові потреби духу викликають і однакові явища: мислення, воля, чуття шукають для себе вираження у всіх мовах без різниці, складають відповідні роди речень та конструкцій (порівняйте, наприклад, вживання відкладного відмінка при порівнянні або при боязні у таких різних мовах як санскрит, латинська мова, мови турецькі) — Андрій Голодюк, Проблеми порівняльно-історичного синтаксису у працях О. В. Попова та Ф. Є. Корша, 2006.
2. Проте це закінчення, на думку багатьох дослідників, є рефлексом індоєвропейського закінчення відкладного відмінка (або аблатива) -ōd (-ād), а давнє закінчення родового *-ŏs було втрачено — Лариса Марчило, До історії форм родового відмінка іменників в українській мові (на матеріалі Пересопницького Євангелія 1556–1561 рр.), 2011.
3. Ablativus — відкладний відмінок, який є результатом збігу форм і поєднання функцій трьох відмінків: ablativus, instrumentalis, locativus  — Валентина Миронова, Світлана Гриценко та ін. Латинська мова в Україні XV – початку XVIII століття, 2014.
4. Ablativus (Abl.) — відкладний (умовно відповідає українським орудному і місцевому відмінкам) — Алла Куліченко, Юлія Скрипник та ін. Латинська мова та основи медичної термінології, 2015.
5. Цю словоформу можна вважати застиглою формою відкладного відмінка  — Микола Косицький, Аналітизм і синтетизм у морфології та словотворенні сучасної новогрецької мови, 2015.

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше