Абсолюти́зм

, у, чол.
від фр. absolutisme, пов’язаного з прикметником absolu, що походить від лат. absolutus – безумовний, утвореного від дієслова absolvere – відділяти, позбуватися, що, своєю чергою, виникло внаслідок додавання приростка а- (ab-, abs-) – від, з до дієслова solvere – відв’язувати.
Необмежена влада одного правителя  — самовла́ддя, ддя, сер.
1. Все-таки, революція у Франції і наполеонівські війни розбурхали народи Европи, і всюди почали думати про те, щоб скинути з себе ті тягарі, що тяжіли на всіх: кріпацтво, панщину, самовладдя (абсолютизм)  — Антін Лотоцький, Історія України для дітей, 1935.
2. Минулого літа, потрапивши з рідної Франції, звідки йому довелось тікати після кривавого приборкання фронди, яка за роки боротьби так і не спромоглась повалити абсолютизм, після придушення численних плебейських повстань, після відновлення необмеженого самовладдя ЛюдовікаXIV («держава — це я!»), після всіх потрясінь, які спостигли його Францію, Філіпп Сганарель, покинувши батьківщину, потрапив до Голландії  — Олександр Ільченко, Козацькому роду нема переводу, або ж Мамай i Чужа Молодиця, 1958.
3. Впиваючись, як отрутою, самовладдям, він не чув стогону народів, що скніли у безправності під скіпетром непогрішного монарха неподільної держави  — Іван Пільгук, Грозовий ранок, 1965.
4. Щоб запобігти виникненню самодержавної влади над українським народом і гетьманському самовладдю, як інколи це бувало, укладається даний договір, котрого повинні дотримуватися не тільки Орлик, а й усі наступні гетьмани  — Ольга Апанович, Гетьмани України і кошові отамани Запорозької Січі, 1993.
5. Безмежне користолюбство І. Самойловича, його самовладдя, призначення на посади полковників найближчих родичів, підпорядкування української церкви Московському патріархові призвели до старшинської змови, яка завершилася арештом і засланням гетьмана до Сибіру  — Олександр Бойко, Історія України, 2002.
6. Поетеса вбачає в драмі іспанського гранда не спокуси гедонізму, а спробу створення свого особистого світу, альтернативного кам’яним підвалинам державного самовладдя, світ, що будується на любові, свободі, ідеалі жіночої краси  — День, 83/2003.

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше