Алкого́лік
, а, чол.
утворене від іменника алкоголь за допомогою наростка -ік.
Особа, яка надмірно вживає спиртні напої або має хворобливу пристрасть до них —
пия́к, а́, чол.;
п’яни́ця, і, чол.
1. Коли я їй дам молодого, красивого хлопця, хазяйського сина, не волоцюгу, не п’яницю, то вона й піде! — Іван Карпенко-Карий, Судженої конем не об’їдеш, 1892.
2. Він узяв би ґаздівство в свої руки і примусив би пияка сидіти тихо на печі — Ольга Кобилянська, Земля, 1901.
3. Дяка-запорожця вже в школі не було, прислано з города другого, Бугорського, молодого, більш ученого, але лютого, гірше звіра, і п’яницю такого, якого, казали, світ не бачив — Степан Васильченко, Широкий шлях, 1927.
4. А коли хто ненароком чи вмисне впивався дуже, то за гуртовим присудом отакого пияку позбавляли келиха, тобто на протязі тижня не давали йому й понюхати п'яного меду — В.Таль, Незвичайні пригоди бурсаків, 1929.
5. До всього того, – вглядається Микола Мадій у портрет предка, – оці огнисто-руді, бородаті, з довгим волоссям скити, вони ще й неймовірні п’яниці — Докія Гуменна, Золотий плуг, 1967.
6. Ти побачив учора ницих обманців, злочинців, пияків, які повзли до ніг Свидригайла, і назвав нас усіх щурами підвальними — Роман Іваничук, Черлене вино, 1976.
7. Завдяки непередбаченому збігові обставин цей бог повинен був кинути в калитку п’яниці весь зиск од його лихварської оборудки — Оноре де Бальзак, Втрачені ілюзії, переклад Дмитра Паламарчука та Віктора Шовкуна, 1986.
8. Або ті двоє п’яниць, які йшли, обійнявшись, вже нічого не розуміючи, не спроможні вимовити ані слова, ледве пересуваючи ногами – і раптом, страшно загарчавши, кинулися на нас — Софія Андрухович, Жінки їхніх чоловіків, 2005.
9. Як наука – мука для ледаря, а повздержливість від вина – мука для пияка, так і поміркованість є карою для ненажери, а фізичні вправи – тортурами для пестуна тощо — Мішель Монтень, Наше чуття добра і зла здебільшого залежить від того як ми їх собі уявляємо, 2007.
10. Ти ніколи не можеш бути впевненим у реальності, якої ще не знаєш, якої не спізнав на власному досвіді, хоч ось він – типовий автовокзал, типова церква якогось патріярхату, типова наливайка з типовими пияками, типова гіпстерська кав’ярня на колесах, типова середня школа, типові діти, типові вчителі — Андрій Бондар, Ласощі для Медора, 2020.
11. Могили допомагали копати місцеві, яких Алла називає безхатьками і п’яницями і дивується, що «такі люди» допомагали — babel.ua, 16.04.2022.
Спробуйте LanguageTool
Покращуйте свої тексти миттєво
- Перевіряє граматику та стиль української мови
- Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
- Реєстрація не потрібна
Спробуйте LanguageTool
Покращуйте свої тексти миттєво
- Перевіряє граматику та стиль української мови
- Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
- Реєстрація не потрібна