Ка́федра

, и, жін.
від гр. καθέδρα – сидіння, стілець, утвореного від дієслова καϑέζομαι – сідаю, сиджу.
Підвищення в церкві, з якого священнослужитель виголошує проповідь — каза́льниця, і, жін.; пропові́дниця, і, жін.
1. учитєлєвє костєла римъского… многїє та(к) сло(в)нє с каза(л)ницъ костє(л)ныхъ… многими дѣйствє(н)ными скутками… минаючи свои(х), которыє ѡ(т) костєла и(х) позна(в)ши в нємъ што(с) нєпристо(и)ноє ѡ(т)ступили  — Герасим Смотрицький, Ключ царства небесного…, 1587.
2. Читати з казальниці те, що інші понаписували і понадруковували, признаюсь вам, і стидно, і очі не служать: і все той клопіт, що й їх я багато не розумію  — Іван Франко, Чума, 1889.
3. Війна була не популярна; ближча родина Ракоція: мати, жінка, теща – Польки з роду, всякі радники і достойники католицької віри відмовляли його як могли, й духовенство голосно, з проповідниць виступало против задуманої війни  — Михайло Грушевський, Історія України-Руси, том ІХ, 1931.
4. Заходив до «кірхе», було там дев’ятеро бабів на запорошених лавках, і дуже високо, під стелею, пастор на проповідниці, що кричав до порожнього простору слова християнських істин  — Улас Самчук, П’ять по дванадцятій, 1954.
5. Нікольо Пізано вирізьбив для собору проповідницю, яка підходить до цілости собору своєю композицією і формами, хоч вона ще дуже в класичному стилі  — Сучасність, 9/1962.
6. Фернанда була така вдоволена доччиною покорою, так пишалася загальним замилуванням, що без заперечень дозволяла Меме наводити в будинок подруг, гуляти плантаціями, ходити в кіно з Ауреліано Другим або гідними довіри сеньйорами, – певна річ, якщо падре Антоніо Ісабель схвалив фільм із казальниці  — Габріель Гарсія Маркес, Сто років самотності, переклад Петра Соколовського, 2001.
7. Там тільки ряди ослонів, що стоять у центрі, утворюючи квадрат довкола невеличкої казальниці, де стоїть стіл для проповідника — Мілан Кундера, Нестерпна легкість буття, переклад Леоніда Кононовича, 2019.

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше