Ре́крут

, а, чол.
походить від нім. Rekrút, пов’язаного з фр. recrue – новобранець та recroître – рости, збільшуватися, утвореного за допомогою приростка re- від дієслова croître – рости, збільшуватися.
Особа, яку нещодавно призвали на військову службу  — новобра́нець, нця, чол.
1. Ой по горі по Панянці В понеділок дуже вранці Ішли наші новобранці; Поклонилися шинкарці; А шинкарка на них – морг: «Іду, братики, на торг»  — Іван Котляревський, Наталка Полтавка, 1819.
2. Був у нас один зовсім молоденький москалик, з новобранців, і чи його вже так зачепило, чи він такий кволий собі з роду, – тільки лежав він, лежав у себе на ліжку, увіткнувшись у подушку, а то зразу як стукне кулаком та в плач!, та й не то щоб плакати, а так, мов стогне, і плаче, й сміється, якось несамовито регочеться, неначе божевільний, а руками шарпає на собі сорочку та груди шарпає  — Володимир Леонтович, Солдатський розрух, 1891.
3. Я вас спочатку здивував, показавши вам соціяльний гармидер та розказавши, як працює ця машина, але ваш перший страх мине, як у новобранця на полі бою, і ви звикнете до думки, що людей треба мати за салдатів, що йдуть на загин ради тих, хто сам висвячується на короля  — Оноре де Бальзак, Горіо, переклад Валер’яна Підмогильного, 1927.
4. Того дня юнака поставили під аршин, обстригли чуприну, а надвечір новобранці покинули Охтирку  — Микола Сиротюк, Забіліли сніги, 1970.
5. Утім, під новим командуванням (після оповіді про неефективність польських воєначальників під Пилявцями, ця зміна керівництва свідомо підкреслюється автором «Катафалку»), жовніри діяли доволі успішно навіть проти чисельніших повстанців (щоправда, в рядах останніх, природно, здебільшого були слабко підготовлені новобранці  — Дмитро Вирський, Військова кампанія на Україні 1649 р. в анонімному «Катафалку рицерському» (1650), 2013.

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше