Уніта́рність

, ости/ості, жін.
утворене від прикметника унітарний за допомогою наростка -ість.
Різновид державного устрою, що не передбачає наявності окремих одиниць — собо́рність, ости/ості, жін.; неподі́льність, ости/ості, жін.
1. Соборність може бути осягнена тільки гармонійним взаємним перехрещуваним двох сил: доосередковоі сили – матеріяльно і морально авторитетної, єдиної і всенаціональної – центральної державної Влади, і відосередкової сили як найширших автономій поодиноких українських країв, спаяних в одну цілість цею сильною державною Владою  — В’ячеслав Липинський, Листи до братів-хліборобів про ідею і організацію українського монархізму, 1926.
2. Опісля поширював політичний горизонт на всю Україну, ставлячи, як головне гасло нашої боротьби – державність і соборність  — Степан Хрін, Зимою в бункері, 1948.
3. Польща могла б витягнути науку, як не треба діяти, щоб захоронити неподільність своєї держави, або щоб не повторити досвіду, що його зазнала ЧСР  — Юліан Химинець, Мої спостереження із Закарпаття, 1984.
4. Це означає, що без суб’єктивної волі нації до визволення, соборності та державності ніяке самовизначення неможливе, інакше вона може набути характеру політичної пародії, як це трапилося з окремими націями і народностями колишнього Радянського Союзу  — Степан Макарчук, Українська Республіка галичан. Нариси про ЗУНР, 1997.
5. Глава Української Греко-католицької церкви блаженнійший Святослав (Шевчук) закликав молитися за неподільність України  — Україна молода, 2014.
6. У Толозі був полум’яним речником прав імперії стосовно відданих готам провінцій: римське населення цих земель благословляло його як оборонця й опікуна; натомість у Арелаті наполегливо проголошував гасло вічного миру між імперією та наймогутнішим із варварських народів, вбачаючи у зв’язку цих потуг запоруку безпеки, цілісності й неподільності імперії та захист від апетитів інших племен, які зі всіх боків шарпали володіння Риму, його повагу й ідею pacis romanae  — Теодор Парницький, Аецій, останній римлянин, переклад Наталі Михайлівської, 2016.

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше