Цви́нтар

, я, чол.
від пол. cmentarz, що походить від лат. caementum – необроблений бутовий камінь.
Місце, відведене на поховання померлих  — кла́дови́ще, а, сер.; гробови́ще, а, сер.
1. Вже не збирались на обід старці з усього міста, з усіх сусідніх сіл, – зійшлися тільки ближчі сусіди, з’їхалися родичі та декотрі знайомі небіжки, йдучи за домовиною, всі молодиці згадували, як колись ховали Лемішку, який похорон, який обід справляла стара за його душу; всі гомоніли на невістку, на сина, що ніби випихали з хати матір у домовині на гробовище — Іван Нечуй-Левицький, Причепа, 1869.
2. Та мені це ще й в охотку, – веселіше, як серед людей, а то все дома та дома! – відказувала Катря, хоч їй часом було дуже скрутно розриватися на дві хаті, а веселощів у Сивашів було стільки, як на кладовищі  — Борис Грінченко, Під тихими вербами, 1900.
3. Чому мої руки безсильні вивести тебе з цього ледяного гробовища? Чому ми всі тут такі безпомічні, а ти, святий брате, найнещасніший між нами?  — Осип Турянський, Поза межами болю, 1917.
4. Страшна думка, думка про передчасну смерть Тінину, що, може, вона давно лежить під могильним горбком на місцевому кладовищі, промайнула чорним привидом і пойняла всю його істоту гострою тривогою  — Олекса Слісаренко, Тварина, 1932.
5. В духовній пустоші, мов гробовищі, лютують демони; «звір звіра їсть»; все найсвятіше зневажене  — Василь Барка, Хліборобський Орфей, або клярнетизм, 1961.
6. Мені здається, що ми живемо тут лише для того, щоб дивитися, по волі чи по неволі, скільки мертвяків переносять щодня на гробовище, та слухати, чи тутешні ченці, од яких лишилися самі недогибки, правлять іще службу в належну годину, та своїм убранням виявляти кожному стрічному, яке велике лихо нас спіткало  — Джованні Боккаччо, Декамерон, переклад Миколи Лукаша, 1969.
7. Вона не вміщалася ні в залі, ні в подвір’ї і заполонила геть ріг Каплунівської і Пушкінської вулиць. Авто поволі рухалось Пушкінською вулицею на міське кладовище — Григорій Костюк, Трагічний фінал, 1978.
8. Дехто з молоком матері всмоктав тваринний страх перед бездонністю і безіменністю могил, перед нумерованим дерев’яним стовпчиком на тюремних кладовищах десь у Пермській чи Тюменській областях...  — Роман Федорів, Сивий вітер, 1991.
9. Хтось з дванадцяти учасників зібрання кинув на гробовище каменем, і світло поступово згасло  — Умберто Еко, Празький цвинтар, переклад Юлії Григоренко, 2011.
10. Так вони вшановують історію свого краю: відвідуючи богослужіння на військових кладовищах , місця поховання польських військовослужбовців та меморіали жертвам тоталітарного режиму  — ye.ua, 28.08.2014.

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше