Шарлата́нити

, ю, иш, недок., непер.
утворене від іменника шарлатан за допомогою наростка -и(ти).
Не розуміючись на чомусь, вдавати із себе знавця; обманювати когось  — дури́ти, ю́, иш, недок., пер.
1. Ви у Вашому листі неначе зрікаєтесь українців і вважаєте їх мало не за шарлатанів, що дурять чесну громаду, виставляючи себе знавцями мови і чесними робітниками  — Леся Україна, Лист до Осипа Маковея, 1893.
2. Звичайний же український громадянин — якому грамотність дана Богом не на те, щоб дурити простаків та недолітків, проповідуючи їм чудеса, в які він сам не вірить, — і політик, який політикує не для слави, а щоб мати для своєї праці, для своїх дітей і для своєї нації упорядковану національну державу — мусять бути готові на таку болючу несподіванку, як зненависть багатьох пишучих українських інтеліґентів до будови власної держави  — В’ячеслав Липинський, Листи до братів-хліборобів про ідею і організацію українського монархізму, 1926.
3. І він із посмішкою подумав про своїх родичів, про те, як вони здивуються, почувши, що в нього дружина француженка, як їх мучитиме цікавість і як він дуритиме їх і пускатиме туману — до біса їх усіх!  — Джон Голсуорсі, Сага про Форсайтів, переклад Олександра Тереха, 1976.
4. Виговський промовляв палко та переконливо, давши певні докази, що московити чинять підступно й дурять народ український, нагадав про те, як два роки тому, на віденській комісії, ще за життя Хмеля, одурили вони козаків, уклали таємну угоду з поляками, за якою лишали собі Білорусію, а Україну віддавали полякам, тож, сказав, ліпше з’єднатися з поляками на правах вільного народу, аніж іти в неволю на віки вічні  — Юрій Мушкетик, На брата брат, 1994.
5. Зрештою, головне не у чинній чи майбутній владі, і навіть не у тому, що масовий виборець вперто голосує за тих, хто його обов’язково дурить, найперше дбаючи, щоб той же виборець не мав змоги й охоти до самостійного мислення якщо не на рівні homo sapiens, то бодай на рівні homo erectus  — Сергій Грабовський, Про особливості національного редагування, 2004.

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше