Ґа́зда
, и, чол.
від уг. gazda, позиченого зі слов’янських мов (див., напр., слов. gospoda).
інше можливe написання: газда.
Головний у господі; той, хто утримує господарство —
госпо́дар, я, чол.
1. посторо(н)нїи дѣти всѧкого стану живучи у господа(х), пре(д) господаре(м) своимъ, науку тую што в школѣ учили, прочитати пови(н)ни з выкладо(м) — Львів, 1587; див. СУМ 16–17, VII, 51.
2. Що правда, то правда; трохи крутенько загалили, так і те ж треба сказати, що всякий господар для себе ж і строїть — Іван Котляревський, Наталка Полтавка, 1819.
3. Там купка господарів, поспиравшися коло нових плотів, розповідають собі за ярмарки, за худібку та за пригоди; тут знов кілька бабочок, посідавши на воротах, пригадують собі молоді літа, сватанки, обзорини, а там хлопці водяться з музикою, грають, танцюють; а тут знов купка дівчат шепче собі любовні тайни — Микола Устиянович, Месть верховинця, 1849.
4. А він справді був добрий господар і знав, що воно не йшло інакше — Ольга Кобилянська, Людина, 1891.
5. Витравляючи з своїх поезій всі образи й слова, що лишились від старої системи понять і засуджуваного нині світогляду, чи не зробив би Тичина так само простолінійно і недотепно, як найменший з синів доброго господаря у Свіфтовій «Казці про бочку», що, одержавши на спадок шитий золотом жупан і побажавши вернутися до простої, неоздобленої моди, волів, випорюючи золоте гаптування, на шматки подерти батьків жупан, аніж лишити на нім хоч одну золоту нитку — Микола Зеров, До джерел, 1925 .
6. Господар витяг з неї скатерку і повагом розгорнув на соснині; тоді поклав пшоняний хліб, порізаний тонкими скибками, а до нього – сіль у білому матерчаному вузлику і дві величезні солодкі цибулини — Василь Барка, Жовтий князь, 1961.
7. Справжній господар мусить забути про тривоги – білки-бо не переймаються тим, вродять у лісах каштани цього року чи ні, – і працювати щодня, не зазіхаючи на плоди своїх полів, подумки пожертвувавши не лише перші плоди, а й останні — Генрі Торо, Волден, або Життя в лісах, переклад Ярослави Стріхи, 2020.
Спробуйте LanguageTool
Покращуйте свої тексти миттєво
- Перевіряє граматику та стиль української мови
- Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
- Реєстрація не потрібна
Спробуйте LanguageTool
Покращуйте свої тексти миттєво
- Перевіряє граматику та стиль української мови
- Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
- Реєстрація не потрібна