Детона́тор

, а, чол.
утворене від дієслова детонувати за допомогою наростка -атор.
Пристрій, за допомогою якого підривають вибухівку  — висадни́к, а́, чол.; запа́льник, а, чол.; підривни́к, а́ , чол.; підрива́ч, а́, чол.
1. Піднявши запальники і нетерпеливо поглядаючи на адмірала, каноніри «Мілагроси» заходилися роздмухувати тліючі ґноти — Рафаель Сабатіні, Одіссея капітана Блада, переклад Павла Мовчана, 1959.
2. У другій половині дня він спритно знешкодив висадник і радісно гукнув у підвальне вікно, що все готово — Богуш Хньоупек, Фокус з міною, переклад Олега Микитенка, 1983.
3. Собаці прив’язують з одного боку п’ять кілограмів вибухового матеріялу з запальником, який функціонує на принципі морської міни — Вісті комбатанта, 1/1990.
4. Корпус і висадник спрямовані на експертне дослідження в Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ у Києві — ukranews.com, 25.08.2005.
5. Новий підривач гарантує правильне і своєчасне спрацювання вибухових пристроїв, снарядів, бомб і інших боєприпасів, тоді як підривачі традиційних схем часто відмовляють — unian.net, 2007.
6. Підривник від картечної гранати влучив Докінзу в черевик, але не поранив його — Петер Енґлунд, Захват і біль битви. Перша світова у 211 епізодах, переклад Н. В. Третякової, 2008.
7. Якщо зовсім просто, то спочатку треба від’єднати висадник, якщо йдеться про міни чи снаряди  — podrobnosti.ua, 31.08.2008.
8. Він позносив туди купу велетенських нерозірваних снарядів і розважався тим, що відкручував запальники й розкладав їх, немов дрібні годинникові механізми, на деталі  — Ернст Юнгер, У сталевих грозах, переклад Юрка Прохаська, 2014.
9. В учасників угруповання знайшли різні види зброї, військову екіпіровку, гранатомети та підривники, вісім гранат, понад 300 набоїв різного калібру, а також GPS-пристрої — pravda.com.ua, 15.11.2018.
10. У наших американських партнерів підвищені правила техніки безпеки на всіх рівнях виконання завдань. Зокрема, це повна ідентифікація боєприпасу – він замальовується, визначається тип підривача і тільки після цього предмет дистанційно переміщується і знищується  — armyinform.com.ua, 21.09.2019.
11. Серед вилученого спеціалісти-вибухотехніки виявили підривач до ручної осколкової гранати іноземного виробництва, який містить заряд і належить до категорії вибухонебезпечних предметів, радіус ураження якого – декілька метрів  — lb.ua, 05.11.2020.
12. У Туреччині створили високоточний підривач для 155 мм снарядів — mil.in.ua, 31.07.2023.

  • На позначення детонатора в українській мові використовують слова висадник, запальник та підривник (підривач). Вочевидь, ідеться про технологічне розрізнення позначуваного пристрою, зокрема про те, як його використовують. У такому разі слова висадник та підривник застосовні до будь-якого різновиду детонаторів, тоді як слово запальник доречніше вживати, коли справді йдеться про запалювання чогось (наприклад, ґноту в динамітній шашці).

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше