Егої́ст

, а, чол.
утворене від іменника егоїзм за допомогою наростка -іст.
Особа, для якої притаманне себелюбство  — себелю́б, а, чол.; себелю́бець, бця, чол.
1. І в коморі і надворі, На току й на ниві, І діточки як квіточки, Й самі чорнобриві У жупанах похожають, Старців закликають На обіди, а багаті – То й так не минають. Не минали, себелюби, Та все жалкували, Що сироти таким добром Старців годували! — Тарас Шевченко, Москалева криниця (1-а редакція), 1847.
2. Це – патріотизм себелюбців, славолюбців, або маленьких затурканих дрібнобуржуазних душ: це – патріотизм посад, міністерських і посольських портофелів; це – патріотизм ледарів, розпусників, казнокрадів; це – патріотизм тих маленьких, паскудненьких «діячів», які ради «лакомств нещасних» готові двадцять раз на день продать і свій «патріотизм» і свій народ — Володимир Винниченко, Українська державність, 1920.
3. Не буду говорити вам про те, що всі люди в основному негідники, лицеміри, неймовірні себелюби, одно слово, без винятків тартюфи, і що відрізняються вони лише способом вияву своїх якостей, тобто лише формою їх прикриття — Валер’ян Підмогильний, Повість без назви, 1934.
4. Перед ними відступають і розчулюються навіть корисливі себелюбці, хоч це почуття минає так само швидко, як і відчуття смаку від похапцем поглинутого плода  — Оноре де Бальзак, Батько Горіо, переклад Єлизавети Старинкевич, 1976.
5. Заперечуючи кращі спонукання в душі свого друга, Мальвуазен мав над ним усі переваги хитрого й холоднокровного себелюба в боротьбі з людиною, одержимою палкими й суперечливими пристрастями — Вальтер Скотт, Айвенго, переклад Інни Базилянської, 2003.
6. Зі складним характером, за яким багато хто бачив у ньому батька – запальний, нетерплячий і себелюбець — life.nv.ua, 19.08.2019.

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше

Спробуйте LanguageTool

Покращуйте свої тексти миттєво

  • Перевіряє граматику та стиль української мови
  • Працює на майже будь-якому веб-сайті (Gmail, Facebook, Twitter)
  • Реєстрація не потрібна
Дізнатись більше